event burgee venue burgee

AUTUMN 2018

MIDLAND SAILING CLUB

SATURDAY PURSUIT SCRATCH SERIES

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 63, Scoring system: SCRATCH
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Race 1
06/10/2018 3.30pm
Race 2
14/10/2017 3.30pm
Race 3
27/10/2018 3.30pm
Race 4
03/11/2018 3.00pm
Race 5
11/11/2017 3.00pm
Race 6
18/11/2017 3.00pm
Race 7
25/11/2017 3.00pm
Race 8
02/12/2017 3.00pm
Race 9
09/12/2017 3.00pm
Race 10
16/12/2017 3.00pm
Race 11
23/12/2017 3.00pm
Race 12
30/12/2017 3.00pm
R13
24/12/2016 3.00pm
R14
31/12/2016 3.00pm
Total Nett
1st Merlin Rocket   Sir Topaz Merlin Rocket 3530 Mike Colles   825   7.0   7.0 9.0 RET                     23.0 23.0
DNQ Laser     Laser 133256 Chris Winters   300   64.0 DNC   3.0 1.0                     68.0 68.0
DNQ Menagerie     Fireball 14357 Matt Smith George Crabtree 380   1.0   6.0 64.0 DNC                     71.0 71.0
DNQ GP14     GP14 14045 Kevin Hopkins   300   64.0 DNC   9.0 RET 3.0                     76.0 76.0
DNQ Laser     Laser 186067 Alex Homer   450   64.0 DNC   1.0 64.0 DNC                     129.0 129.0
DNQ Menagerie   Out of The Blue Enterprise 22901 Paul Young Aimee Alsopp 416   64.0 DNC   2.0 64.0 DNC                     130.0 130.0
DNQ Solo     Solo 5546 Chris Martin   280   64.0 DNC   64.0 DNC 2.0                     130.0 130.0
DNQ Menagerie Junior   Laser   Evan Base   800   2.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     130.0 130.0
DNQ       Laser   John Couperthwaite   850   3.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     131.0 131.0
DNQ Merlin Rocket   Three Dee Merlin Rocket 3765 Richard Dee Nancy Gudgeon 300   64.0 DNC   64.0 DNC 4.0                     132.0 132.0
DNQ Solo     Solo 4348 Laurance Bowbanks   650   64.0 DNC   4.0 64.0 DNC                     132.0 132.0
DNQ Laser     Laser 164743 Lazaros Andronis   440   4.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     132.0 132.0
DNQ Menagerie   Eisvogel Enterprise 19041 Oliver Mason Ella Mason 800   5.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     133.0 133.0
DNQ Merlin Rocket     Merlin Rocket 3762 Malcolm Hyams   700   64.0 DNC   5.0 64.0 DNC                     133.0 133.0
DNQ       Laser Radial   Megan Ward   600   6.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     134.0 134.0
DNQ GP14     GP14 13662 Stuart Jones   850   8.0   64.0 DNC 64.0 DNC                     136.0 136.0
DNQ Menagerie     N12 2061 Mike Homer Nancy Gudgeon 580   64.0 DNC   64.0 DNC 9.0 RET                     137.0 137.0
DNQ       Solo   Julian Harms   450   64.0 DNC   64.0 DNC 9.0 RET                     137.0 137.0
DNQ       GP14   Toby Taylor   300   64.0 DNC   64.0 DNC 9.0 RET                     137.0 137.0
DNQ       Laser 172283 Rob Thorpe   850   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ       Laser   Freya Mason   1020   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ       Laser   Ella Mason   750   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Harrier 36 John Humphries   800   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Laser     Laser 16596 Dean Jung   440   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Enterprise 20266 Alan Birch   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ GP14     GP14 13146 Steve Ward   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Streaker 1294 Tim Harms   600   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   Peer Pressure Merlin Rocket 3778 Chris Gould Caroline Croft 300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   White Mischief Merlin Rocket 3437 David Homer Chris Homer 600   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4566 Charlie Speakman   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4643 Richard Neighbour   499   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4630 Chris Skelcher   499   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 1280 V. Kubalts   1200   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Europe 367 Amanda Lake   1000 Lady 64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ GP14     GP14 13662 Douglas Bridger   750   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Laser     Laser 17848 Nick Taylor   750   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     RS300   Simon Daniels   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 5064 Iain Leiper   350   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4736 Adam Maclean   700   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo   Dog House Solo 5532 Richard Adams   139   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Laser     Laser 134707 Martin Slyne   850   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 5478 Mark McKeever   280   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Laser     Laser Radial 201354 Phil Deeley   856   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   Shaka Zulu Merlin Rocket 3680 Steve Watson Andrew Prosser 825   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   Shooting Tsar Merlin Rocket 3517 Dan Barrett Ella Crabtree 891   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   Avalon Sunset Merlin Rocket 3564 Rob Kennaugh   192   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Phantom 1436 Jan Holland   500   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Topper   Robin Dalton   1063   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo   Dignity Solo 5253 Andrew Prosser   440   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket   Smoked Salmon Merlin Rocket 3518 Julian Harms   550   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ GP14     GP14 14003 Peter Storey   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4736 Oliver Maclean   400   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Laser 2000   M.Cross   1000   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 5532 George Crabtree   450   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 5253 Ian Smith   300   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     N12 3267 Arthur Bedford Sue Burton 550   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Merlin Rocket     Merlin Rocket 3674 Mike Anslow Dave Biddle 514   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     GP14 / RS200 / Europe 369 Jenny Chen Andronis Amanda Lake 320 Lady 64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Menagerie     Fireball 13780 Richard Voaden Dan Barrett 750   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 5239 Trevor Pearson   499   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4218 Steve Nicholson   1000   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ Solo     Solo 4877 Mike Burke   500   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0
DNQ GP14     GP14 13204 Dave Trott Martin Slyne 850   64.0 DNC   64.0 DNC 64.0 DNC                     192.0 192.0

Race 1 - 06/10/2018 at 3.30pm

Race Officer - Richard Dee
Course -
Start Line -
Boats took part.

Wind - Direction - NNE
Strength - F2 - F3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Finish Elapsed Corrected Points
1 Menagerie     Fireball 14357 Matt Smith George Crabtree 380     4154 1:09:14 1.0
2 Menagerie Junior   Laser   Evan Base   800     4281 1:11:21 2.0
3       Laser   John Couperthwaite   850     4351 1:12:31 3.0
4 Laser     Laser 164743 Lazaros Andronis   440     4368 1:12:48 4.0
5 Menagerie   Eisvogel Enterprise 19041 Oliver Mason Ella Mason 800     4543 1:15:43 5.0
6       Laser Radial   Megan Ward   600     5013 1:23:33 6.0
7 Merlin Rocket   Sir Topaz Merlin Rocket 3530 Mike Colles   825     5322 1:28:42 7.0
8 GP14     GP14 13662 Stuart Jones   850     5417 1:30:17 8.0

Race 2 - 14/10/2017 at 3.30pm

Race Officer - David Homer
Course -
Start Line -
9 - Competitors Taking Part

Wind Direction - SSW
Wind Strength - F1 - F3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 3 - 27/10/2018 at 3.30pm

Race Officer - Simon Daniels
Course - 6,4,5,1,2
Start Line -
8 Boats took part.

Wind - Direction - W
Strength - F3 - F6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser     Laser 186067 Alex Homer   450     3976 1:06:16 1.0
2 Menagerie   Out of The Blue Enterprise 22901 Paul Young Aimee Alsopp 416     4044 1:07:24 2.0
3 Laser     Laser 133256 Chris Winters   300     4129 1:08:49 3.0
4 Solo     Solo 4348 Laurance Bowbanks   650     4231 1:10:31 4.0
5 Merlin Rocket     Merlin Rocket 3762 Malcolm Hyams   700     4523 1:15:23 5.0
6 Menagerie     Fireball 14357 Matt Smith George Crabtree 380     4568 1:16:08 6.0
7 Merlin Rocket   Sir Topaz Merlin Rocket 3530 Mike Colles   825     4621 1:17:01 7.0
8 GP14     GP14 14045 Kevin Hopkins   300     RET   9.0

Race 4 - 03/11/2018 at 3.00pm

Race Officer - Rob Kennaugh
Course -
Start Line -
9 - Boats took part.

Wind - Direction -
Strength - F

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser     Laser 133256 Chris Winters   300     3831 1:03:51 1.0
2 Solo     Solo 5546 Chris Martin   280     3857 1:04:17 2.0
3 GP14     GP14 14045 Kevin Hopkins   300     4057 1:07:37 3.0
4 Merlin Rocket   Three Dee Merlin Rocket 3765 Richard Dee Nancy Gudgeon 300     4227 1:10:27 4.0
5 Merlin Rocket   Sir Topaz Merlin Rocket 3530 Mike Colles   825     RET   9.0
5 Menagerie     N12 2061 Mike Homer Nancy Gudgeon 580     RET   9.0
5       Solo   Julian Harms   450     RET   9.0
5       GP14   Toby Taylor   300     RET   9.0

Race 5 - 11/11/2017 at 3.00pm

Race Officer - Rob Kennaugh
Course -
Start Line -
7 - Boats took part.

Wind - Direction -
Strength - F

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 6 - 18/11/2017 at 3.00pm

Race Officer - Arthur Bedford
Course - ??
Start Line - ??
5 - Boats took part

Wind - Direction - ??
Strength - ??

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 7 - 25/11/2017 at 3.00pm

Race Officer - Nancy Gudgeon
Course - 6,4,5,2
Start Line -
13 - Boats took part.

Wind - Direction - WSW
Strength - F2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 8 - 02/12/2017 at 3.00pm

Race Officer - John Humphries
Course - 6,3,5,1,2
Start Line -
8 - Boats took part.

Wind - Direction - WNW
Strength - F2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 9 - 09/12/2017 at 3.00pm

Race Officer - Mike Anslow
Course - 6,2,5,4,1
Start Line - 2 dan bouys with flags
7 - Boats took part. -

Wind - Direction - SW
Strength - F2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 10 - 16/12/2017 at 3.00pm

Race Officer - Mark McKeever
Course -
Start Line -
12 - Boats took part. -

Wind - Direction - NW
Strength - F1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 11 - 23/12/2017 at 3.00pm

Race Officer - David Homer
Course - 5,3.7.6.2.1
Start Line -
12 - Boats took part. -

Wind - Direction - WSW
Strength - F3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

Race 12 - 30/12/2017 at 3.00pm

Race Officer - Peter Storey
Course - 9,2,5,4,1
Start Line -
9 - Boats took part. -

Wind - Direction - W
Strength - F3 - F5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

R13 - 24/12/2016 at 3.00pm

No second race today only the average lap handicap

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points

R14 - 31/12/2016 at 3.00pm

Race Officer - Peter Storey
Course - 5.6.2.4.1
Start Line - No.1 & shore transit
10 - Boats Took Part

Wind direction - SW
Wind Strength - F1 -F2

Note.
Scratch only position as finish times not recorded.

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Junior Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Lady Helm Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com